Myślnik

Blog dla każdego i dla nikogo

Moje zdjęcie
Nazwa:
Lokalizacja: Poland

sobota, czerwca 09, 2007

Namiętność

Żyjemy w epoce rozumu. O tak, rozmowe myślenie można znaleźć wszędzie. W nauce, w kontaktach z innymi, a nawet w sztuce! Człowiek to istota rozumna. Wszystkie decyzje, które podejmuje są dokonane przez rozum. Jeżeli zaś pojawi się uczucie, pod wpływem którego dokonujemy wyborów - wtedy to już zniewolenie i działanie w afekcie!

Idealnie wyrachowany świat, czasem zaifekowany uczuciami (pamiętacie film Equlibrium?). Coraz więcej małżeństw się rozpada. Metafizyka wyparowuje ze świata jak przelotny deszcz z pustyni!
Jednak nie chcicałbym zagłębiać się w wyższą strefę!

W opisie człowieka często pomija się pewioen aspekt istnienia (bez niego opis człowieka jest niepełny!). naruszt przykładu wrzućmy takiego Księcia Mieszka I. Zawsze mówi się o przyjęciu chrztu w 966 roku, jako o genialnym posunięciu politycznym. jakoś nikt nie chce wspomnieć o tym, że Mieszko mógł autentycznie się nawrócić! (Chociaż, możliew, ze jest to spowodowane taką a nie inną sytuacja źródłową).

Namiętność. To jest prawdziwy motor życia! Rozum to tylko kontroler i strażnik. (Pojmując życie tylko rozumem można dojśc do wniosku, ze najlepiej po prostu umrzeć, albo jeszcze lepiej zabić wszystkich. Nie będzie problemu). Namiętność potrafi wyzwolić siły tkwiące w człowieku. Wyzwolić się od rozumu , zyskać swoje prawdziwe "Ja"! Pojawia się cel, nie narzucony przez rozum (te cele najczęściej oscylują w granicach ekonomicznych potrzeb i zachłanności człowieka). Proszę zobaczyć co robi Jack Sparrow, bohater pewnego całkiem dobrego filmu ( Fryderyk: mojego ulubinego). Choć jego cel jest całkowicie materialny to metafizuczny nimb stanowiący otoczkę, budzi silną namiętność (która bynajmniej nie jest zniewoleniem) i pozwala odkryć drogę do celu!

Mówiąc o namiętności nie można pominąć Miłości! (Fryderyk: Nareszcie!). Oczywiście można ją rozumieć (namiętnośc w miłości) jako pożądanie. Jednak to nie jest pełnia namiętnosći, potrzebna jest jescze ducowa - metafizyczna nadbudówka. Dopiero taka budowla może stanowić fundament ( jednen z kilku, ale chyba najważniejszy) Miłości Doskonałej.
Platon z jego wizja Miłości, nie oddaje jej w pełni. Kiedyś zdawało mi się, ze przykład Abelarda i Helojzy może posłużyć za przykłąd miłośći platonicznej. Tym ogólnikiem wpadłem jak motor do rowu. (Fryderyk: Zabawne ja uogólnienia potrafią czasem zmnienić istotę i sens) Ich związek choć z początku czysto rozumowy, przerodził się w silną namiętność. Po dramatycznych wydarzeniach, o których nie będe się tu rozpisuwał, kochankowie znaleźli się w ododsobnieniu pisząc listy. mamy więc miłość platoniczną? A gdzie tam. Listy te, pełne są wspomnień o dawnej namiętności łączącej oboje nieszczęścników.

Napisałem powyżej, ze namięstnosć to cząśtka Miłości. Aby więc zrozumieć je obie polecam List do Koryntian (rodział 13). Namiętność nie prowadzi do zniewolenia,a wręcz przeciwnie. Dlatego też Józef K. kiedy zaczął się jego proces, zaczął żyć naprawdę. Został uwolniony całkowicie (jego dotychczasowe życie było by więc wymienionym w Procesie - pozornym uwolnieniem).

Namiętność to przypadek, źródło smutku i wielkiego szczęścia. To ona prowadzi do pełni życia.


P.S. Fryderyk: Chciałbym zwrócić uwagę na dwoiste (dychotomiczne - zawsze chciałem napisac to słowo) rozumienie słowa pasja. Jest to silne uczucie skierowane wobec osoby lub przedmiotu. Z łacińska, jednak oznacza emocjonalne, duchowe cieprienie. To stawia Pasję Jezusa, zdaje się, w nowym świetle. Przecież krzyżowano tyle innych osób. Jednak On niósł
grzechu całego świata i każdego z osobna.

7 Comments:

Blogger Staszek Krawczyk said...

Popieram pogląd o nieracjonalności wielu ludzkich działań. W sukurs przychodzą nam psychologia i neuronauka. Zresztą ekonomia podobnie (jak racjonalnie wytłumaczyć, że ludzie kupują niektóre dobra dopiero wtedy, gdy są odpowiednio drogie?).

Mówi się także o tym, że bez tzw. procesów emocjonalno-motywacyjnych nie robilibyśmy NICZEGO. Samo myślenie nie wystarczy, człowiek nie był i nie będzie czystą inteligencją.

2:54 AM  
Blogger Piotr Podróżnik said...

Czytsa inteligencją to mogą być maszyny.

Myślę, że historia przynosi wiele przykładów nieracjonalnych zachowań.

Np. Wyprawa Alkibiadesa, czy krucjata Ludwika IX Świętego.

Albo taki Gawriło Princip -zamachowiec z Sarajewa.

Albo Zygmunt August i jego wizji państwa napędzanego miłością.

Że o romantyzmie już nie wspomnę.

2:56 PM  
Anonymous Anonimowy said...

Namiętność bez wątpienia uwalnia we wnętrzu człowieka ukryte pragnienia i cele. "Demaskuje" nasze ego. Ale czy klasyczna namiętność (o jakiej mówimy) ma zawsze jedynie dobre, szlachetne oblicze? Bo jeśli tak to pokusił bym się o twierdzenie, iż w takim wypadku "kontrola" rozumu jest zbędna.
Zastanawiam się czy człowiek powinnien i czy kontroluje swoje namietności.
Pozdrawiam

8:12 AM  
Blogger Wojtek said...

Porównanie z motorem zwala z nóg.

Pasja - jeszcze jedno znaczenie - "doprowadzać kogoś do szewskiej pasji"...

Wydaje mi się że krążysz jakby wokół Bergsona i elan vital(ale może mi się tylko wydaje). Fajni by to było rozpatrzyć względem buddyzmu - oni namiętność odcinają jak niepotrzebny korzeń, który trzyma Cię w świecie (zawsze mi się wydawało, że oni są jakby mało ludzcy).

Aha, fajnie że znów piszesz:)

5:37 PM  
Blogger Wojtek said...

Ekonomia kupowania drogich dóbr - taka jest twoja osobista funkcja użyteczności - drogie oznacza dla Ciebie lepszą jakość, gwarancję trwałości i dobrej marki.

Czy nie jest tak, że rozumem to dusza , a namiętności to ciało i umysł?

I co w kontekście tego co piszesz znaczy świętojanowe "jesteśmy dziećmi światłości, nie jesteśmy z tego świata"?

5:40 PM  
Anonymous Anonimowy said...

Uwaga o chrzcie Mieszka jest interesująca. Może marksizm nakazywał autorom PRL-owskich podręczników abstrahować od religijnego znaczenia AD 966 a skupić się tylko na politycznym?

8:27 AM  
Blogger Piotr Podróżnik said...

Możliwe, że to marksizm.(Ciekawy kontekst historiograficzny).

Z drugiej strony jak mamy sprawdzić czy rzeczywiście się nawrócił? Przecież te roczniki, z których czerpiemy wiedzę o samym chrzcie, nam tego nie powiedzą!

7:35 AM  

Prześlij komentarz

<< Home